Krátkodobá nebo dlouhodobá půjčka: kterou zvolit? – INFOGRAFIKA

Pokud si chcete vzít půjčku online, je zde mnoho věcí, které musíte promyslet. Zejména pokud jste se dříve ještě nepokusili půjčit si peníze prostřednictvím internetu.

I když je samozřejmě důležité, abyste uzavřeli půjčku s výhodnými podmínkami, jako je například nízký úrok, nesmíte zapomenou na splatnost.

Důležité je, abyste si vybrali splatnost, která vyhovuje vaším potřebám a situaci.

S tím bychom vám na Matchbankeru rádi pomohli.

Co je to splatnost půjčky?

Splatnost půjčky znamená na jak dlouho si můžete peníze vypůjčit a na jak dlouho je budete mít k dispozici, než je budete muset vrátit včetně úroků a popřípadě poplatků. Po splacení dále nebudete mít žádné finanční závazky.

Takže pokud se rozhodnete vzít si půjčku se splatností 2 let, budete mít 2 roky na splacení celkové částky.

Druhy půjček a jejich splatnost

Na trhu existuje mnoho typů půjček, ale obecně je můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. Jedná se o půjčky krátkodobé s jednorázovým splacením a půjčky dlouhodobé, jejichž jistina se postupně snižuje pomocí splátek.

Jednorázové splacení je většinou spojeno s půjčkou nižší částky, například 1 000 až 10 000 Kč. Běžná je splatnost 30 dní, takže po 30 dnech vrátíte celou částku najednou.

Dlouhodobé půjčky jsou obvykle půjčky vysoké částky, kterou nelze splatit najednou. Proto je jistina rozložena do splátek. Nejčastěji se jedná o měsíční splátky a půjčku takhle můžete splácet několik let.

Je nutno podotknout, že jednotliví poskytovatelé nabízejí různé splatnosti u svých půjček.

Proto se může stát, že stejná částka u jednoho poskytovatele musí být vrácena do 3 týdnů, zatímco u jiného do 3 měsíců.

Proto je důležité pečlivě zvážit, jakou půjčku a splatnost zvolit v závislosti na vaší situaci. Obě možnosti mají své klady i své zápory.

Klady a zápory

Výhodou krátkodobé půjčky je, že jí lze vyřídit z pohodlí domova přes internet. Stačí vyplnit online formulář a odeslat. Formality jsou u tohoto druhu půjčky omezeny na minimum, ale naopak nevýhodou je, že je k dispozici jen nižší částka.

Také pokud nestihnete půjčku vrátit včas, hrozí vám relativně vysoká pokuta. Existuje možnost splatnost půjčky prodloužit nebo odložit, ale většinou zahrnuje poplatek.

Kladem dlouhodobé půjčky je, že na delší dobu si můžete půjčit vyšší částku. Také vás měsíční splátky tolik nestresují, protože jsou relativně nízké a tolik nezatíží váš rozpočet.

Záporem však je, že za dlouhé období splácení ve výsledku přeplatíte vysokou částku na úrocích.

Nechte si poradit od Matchbankeru!

Může být lákavé zvolit si půjčku s krátkou dobou splatnosti, protože ji rychle splatíte a budete zase rychle bez dluhu.

Nezapomeňte se ale ujistit, že si skutečně můžete dovolit splatit půjčku jednorázově nebo v krátké době.

Čím kratší je dobu splatnosti si zvolíte, tím vyšší splátku budete muset posílat každý měsíc.

Pokud nebudete splácet podle smlouvy, ve výsledku to může mít negativní dopad na vaši úvěruschopnost a můžete být zaznamenáni do registru dlužníků.

Jestliže tedy máte pocit, že ve vašem rozpočtu není místo a že by se mohly objevit problémy při nastavení vysoké měsíční splátky, je lepší delší doba splatnosti s nižšími splátkami.

Jste si stále jisti, jakou splatnost půjčky byste si měli vybrat?

Podívejte se na níže uvedenou infografiku, kde jsou informace v přehledné formě.

Andreas Linde
Autor
Expert na půjčky, Andreas Linde, pracoval ve finančním průmyslu od roku 2014. V Matchbanker píše o půjčkách, refinancování, RPSN, úrokových sazbách a všem souvisejícím s financemi.
Matchbanker > Půjčka > Krátkodobá nebo dlouhodobá půjčka: kterou zvolit? – INFOGRAFIKA