Jak před žádostí o půjčku vylepšit vaši úvěruschopnost? – INFOGRAFIKA

Pokud si chcete půjčit peníze, ať už od banky nebo od poskytovatele online, existují určité pojmy, které byste měli znát.

Jedním z nich je úvěruschopnost, o které je tento text. Stejný význam jako úvěruschopnost má také bonita a kreditní skóre.

A co to vlastně znamená být úvěruschopný? Je možné svou úvěruschopnost vylepšit? A jak? Zvýší to ve výsledku šanci na získání půjčky?

Níže naleznete odpovědi na všechny tyto otázky a dozvíte se, co můžete udělat, aby byla vaše žádost o půjčku pozitivně vyhodnocena.

Co je to úvěruschopnost?

Úvěruschopnost je schopnost dostát finančním závazkům. Lidově řečeno to znamená být schopný včas splatit vypůjčené peníze.

Banky a další poskytovatelé půjček vaši úvěruschopnost zkoumají pomocí důkladného prověřování. Berou z potaz váš pravidelný měsíční příjem, výdaje za domácnost, a snaží se určit, kolik vám zbyde peněz na splátku. Důležitým faktorem také je, jestli jste už v minulosti půjčku měli, nebo zda právě teď nějakou splácíte.

Pokud banka nebo jiný poskytovatel vyhodnotí, že jste úvěruschopní, znamená to, že máte kontrolu nad vaší domácí ekonomikou a že si můžete dovolit vzít půjčku.

Podle zákona musí všichni poskytovatelé půjček nejdříve vyhodnotit vaši finanční situaci, než vám půjčku schválí.

Tento postup je výhodný pro obě strany, jak pro věřitele, tak pro dlužníky.

Věřitelé si logicky chtějí zajistit, že poskytnou peníze jen tomu, kdo je schopný jim je vrátit.

Na druhou stranu je chráněn i dlužník, protože mu nemůže být schválena půjčka, kterou by nebyl schopen splácet. Tím se zamezí předlužení a následné spirále dluhů.

Proto pokud je vaše žádost o půjčku zamítnuta, určitě to má svůj důvod.

Jaké faktory úvěruschopnost ovlivňují?

V první řadě je důležité poznamenat, že různí poskytovatelé úvěrů mohou stanovit různé požadavky. U některých budou požadavky mírnější, a u některých naopak přísnější.

Proto je vždy dobré vyhradit si nějaký čas na prozkoumání nabídek na trhu a ujistit se, že jste si vybrali výhodnou nabídku a že splňujete dané požadavky.

Níže jsou vyjmenované faktory, které ovlivňují vaši úvěruschopnost v pozitivním smyslu:

  • Platíte vaše účty za elektřinu, telefon, internet… vždy včas
  • Nepoužíváte jiné formy úvěru (kreditní kartu ani kontokorent)
  • Nemáte negativní záznam v registru dlužníků
  • Jste zaměstnaní
  • Máte pravidelný měsíční příjem
  • Vaše finanční situace je stabilní, bez výkyvů
  • Po odečtení výdajů od příjmů vám vždy nějaké peníze zbydou
  • Nemáte nesplacené dluhy
  • Vlastníte nějaký majetek

Pokud se s většinou z těchto bodů ztotožňujete, s největší pravděpodobností jste úvěruschopní a žádost o půjčku vám bude schválena.

Pokud tomu tak není, nezoufejte! Existuje řada věcí, které můžete udělat pro zlepšení vaší situace a zvýšení šance na získání půjčky.

4 tipy: Jak vaši úvěruschopnost vylepšit

Zjistili jste právě, že by se vaše úvěruschopnost dala vylepšit? Nebo už jste zkoušeli o půjčku zažádat a vaše žádost byla zamítnuta?

V takovém případě může být dobrý nápad znovu pečlivě projít vaši finanční situaci, zkontrolovat příjmy a výdaje a sestavit rozpočet.

Navzdory tomu, že některé věci nelze změnit ihned, postupem času a díky vaší snaze bude možné dosahovat lepších výsledků.

To zvyšuje pravděpodobnost, že vaše žádost o půjčku bude schválena.

Úvěruschopnost a důvěryhodnost otevírá dveře do světa levných půjček. My zde v Matchbankeru si samozřejmě myslíme, že si zasloužíte co nejlevnější a nejvýhodnější půjčku.

Proto jsme si pro vás připravili tuto vizuální příručku se 4 nejzákladnějšími tipy, které vám pomohou vylepšit vaši úvěruschopnost ještě dnes.

Hodně štěstí!

Jak vylepšit kreditní skóre
Andreas Linde
Autor
Expert na půjčky, Andreas Linde, pracoval ve finančním průmyslu od roku 2014. V Matchbanker píše o půjčkách, refinancování, RPSN, úrokových sazbách a všem souvisejícím s financemi.
Matchbanker > Půjčka > Jak před žádostí o půjčku vylepšit vaši úvěruschopnost? – INFOGRAFIKA