Online půjčka vs. bankovní úvěr: co zvolit? – INFOGRAFIKA

Byli nebo právě jste v situaci, kdy si musíte půjčit peníze?

Možná potřebujete půjčku na financování renovace domu nebo zakoupení auta snů, nebo jste právě obdrželi nečekaně vysoký účet, a tak potřebujete mít určitý obnos peněz na účtu dřív, než dorazí výplata nebo než si našetříte.

Dříve, když si člověk chtěl půjčit peníze, byl víceméně nucen navštívit banku. Nyní však kromě bankovních úvěrů existuje také mnoho možností nebankovních půjček online.

Níže se podíváme na to, co mají online půjčky a bankovní úvěry společného a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Nastíníme také výhody a nevýhody obou možností.

Co je to online půjčka?

Jak název naznačuje, online půjčka je půjčka, která se vyřizuje přes internet.

To také znamená, že celý proces vyhledání, porovnání, zaslání žádosti a obdržení peněz probíhá elektronicky. Není nutné se zabývat bankovním schůzkami, papírováním ani dlouze čekat na schválení žádosti.

V naprosté většině případů můžete získat online půjčku ve stejný den, kdy jste odeslali žádost.

Navzdory skutečnosti, že je dnes na trhu nespočet věřitelů a typů půjček, zjistíte, že proces žádosti o půjčku je téměř vždy stejný.

Poté, co si vyberete půjčku podle vaší situace a potřeb, vyplníte jednoduchý formulář žádosti a odešlete.

Žádosti jsou zpravidla zpracovávány automaticky, a tak není neobvyklé, že odpověď obdržíte okamžitě.

Co se týká výše částky a doby splácení, online půjčky se pohybují v řádech tisíců nebo desetitisíců a jejich splatnost je přibližně jeden měsíc.

Co je to bankovní úvěr?

Bankovní půjčka je zkrátka půjčka poskytnutá vaší soukromou bankou.

Dokonce i v případě, že v některých bankách můžete zaslat žádost o úvěr online, byste měli očekávat, že se budete muset dostavit na schůzku s bankovním poradcem, který vyhodnotí vaše finance a později i vaši žádost.

Proto jsou časy zpracování bankovního úvěru většinou o něco delší.

Přestože lze v zásadě poskytnout bankovní úvěr za jakýmkoli účelem, pokud to váš rozpočet unese, mějte na paměti, že většina bank vyžaduje odůvodnění, proč si peníze půjčujete a na co budou použity.

Banka vám tedy nemůže nabídnout stejnou svobodu jako poskytovatel online půjček.

Navzdory tomu, že u žádosti o úvěr v bance musíte splňovat přísnější požadavky, se můžete radovat z nižších úrokových sazeb v porovnání s půjčkami přes internet.

Proto je také logická volba jít pro úvěr do banky, když budete potřebovat financovat nákup nemovitosti nebo podobné dlouhodobé investice.

Částka dlouhodobé půjčky může velmi vysoká se splatností několik let.

Proč zvolit spíše online půjčku než bankovní úvěr?

Absolutní výhodou půjčky online je to, že si můžete půjčit rychle a prakticky na cokoliv, navíc bez poskytování záruky a předkládání dokumentace.

Velká většina online poskytovatelů se nebude ptát, jak chcete s penězi naložit a požadují menší množství formalit při vyřizování.

Vzhledem k tomu, že je obvykle mnohem snazší získat půjčku online, pravděpodobně také zjistíte, že úrokové sazby a RPSN jsou u těchto půjček o něco vyšší než u bankovních půjček.

Proto je důležité, abyste nevzali hned první nabídku, na kterou narazíte, ale vyhradili si nějaký čas na porovnávání různých nabídek.

Nechte Matchbanker, aby vám pomohl!

Pokud jste si ještě nikdy nemuseli půjčit peníze, může pro vás být obtížné posoudit, zda byste si měli vzít půjčku od banky nebo přes internet. Pokud navíc nemáte obecný přehled o nabídkách a úrokových sazbách, může být pro vás složité vyhodnotit, jaká půjčka je výhodná.

Měli byste myslet nejen na RPSN a celkové náklady, ale také na to, jak rychle peníze potřebujete, jestli máte potřebnou dokumentaci a jaká je vaše úvěrová historie.

Takže je toho ve výsledku hodně, co je potřeba sledovat.

Proto bychom vám v Matchbankeru rádi pomohli.

Abyste se ujistili, že si vyberete správnou půjčku pro konkrétní situaci, můžete se podívat do našeho vizuálního průvodce, který porovnává všechny aspekty obou typů půjček.

Tímto způsobem můžete snadno najít řešení, které je pro vás nejlepší.

Online půjčka vs. bankovní úvěr: co zvolit?
Online půjčka vs. bankovní úvěr: co zvolit?
Andreas Linde
Autor
Expert na půjčky, Andreas Linde, pracoval ve finančním průmyslu od roku 2014. V Matchbanker píše o půjčkách, refinancování, RPSN, úrokových sazbách a všem souvisejícím s financemi.
Matchbanker > Půjčka > Online půjčka vs. bankovní úvěr: co zvolit? – INFOGRAFIKA